Aktualności

Interpelacja w sprawie okoliczności śmierci Igora Stachowiaka i postępowania prokuratury w ramach wyjaśniania tych okoliczności

W związku z bulwersującymi doniesieniami medialnymi, dotyczącymi okoliczności śmierci Igora Stachowiaka, do której doszło 15 maja 2016 roku w Komisariacie Policji we Wrocławiu oraz licznymi pytaniami obywateli, kierowanymi do naszych biur poselskich w tej sprawie złożyłam interpelację do Ministra  Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Interpelacja_Wrocław_23.05.16

Referendum o ustawie metropolitalnej – 4 czerwca w Piasecznie

Uchwała w sprawie referendum w Piasecznie została przegłosowana przez radnych pozytywnie. Mieszkańcy Piaseczna pójdą 4 czerwca 2017 zagłosować TAK , czy NIE, za przyłączeniem Piaseczna do Warszawy. Legionowo już powiedziało zdecydowanie NIE.

Dziękuję mieszkańcom Piaseczna, którzy podpisali się pod petycją i radnym, że zareagowali na prośbę mieszkańców, aby zorganizować referendum. #NicoNasBezNas

„Nic o nas bez nas” – konferencja Nowoczesna Mazowieckie

W Sejmie odbyła się konferencja. N z udziałem Kamili Gasiuk-Pihowicz, Roberta Okulskiego, Joanny Staniszkis, Piotra Kandyby oraz Mariusza Chrapińskiego. Nowoczesna w zdecydowany sposób potępiła brak publikacji wyników referendum w Legionowie. To łamanie prawa i kolejne metody znane z PRL. PIS przestał liczyć się z głosem obywateli i tym samym zakwestionował reguły demokratyczne.

Legionowo nie chce włączenia gminy do Warszawy

Dzięki staraniom mieszkańców i władz gminy #Legionowo powiedziało „nie” #PiSowskim pomysłom i stanowczo sprzeciwiło się włączeniu do metropolii warszawskiej w niedzielnym #Referendum.

Mieszkańcy #Warszawa i gmin podwarszawskich powinni mieć prawo do wypowiedzenia się w sprawie zmiany granic stolicy.

To chyba najbardziej jednoznaczny wynik woli wyborców w historii polskiej demokracji. 94% mieszkańców #Legionowo powiedziało nie #LexSasin. #PiS musi szanować wolę wyborców. To będzie test dla partii rządzącej na ile demokracja i wola suwerena, na którą się tak często powołuje jest dla nich znacząca.

Debata dotycząca budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie

W Centrum Informacji w Ossowie odbyła się bardzo ważna debata dotycząca budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Udział wzięli burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Korwin-Mikke, senator Rzeczypospolitej Jan Żaryn, posłanka na Sejm Kamila Gasiuk-Pihowicz, poseł Jan Grabiec, starosta wołomiński Kazimierz Rakowski, samorządowcy,historycy, pyblicyści i przedstawiciele różnych organizacji. Padły bardzo ważne deklaracje i opinie. Szczegóły i zapis debaty wkrótce.

„Nie dla chaosu w szkole” – debata edukacyjna Nowoczesnej

1 marca w Nowym Dworze Mazowieckim odbyła się debata edukacyjna Nowoczesnej „Nie dla chaosu w szkole”.  Wspaniała wymiana różnych poglądów, konstruktywna i kulturalna rozmowa. Tak powinna wyglądać dyskusja polityczna w atmosferze szacunku. Dziękujemy Wszystkim, którzy poświecili swój wieczór na spotkanie z Nowoczesną.

 

Interpelacja poselska w sprawie reformy edukacji

Interpelacja nr 9133

do ministra edukacji narodowej w sprawie reformy edukacji

Zgłaszający: Kamila Gasiuk-Pihowicz

Data wpływu: 04-01-2017

Szanowna Pani Minister,

w związku z reformą oświaty likwidacji mają ulec gimnazja, a szkoły podstawowe będą funkcjonować jako 8-letnie II-stopniowe szkoły powszechne. Zmiany dotyczą również obecnego szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Według docierających do mnie informacji, Ministerstwo nie współpracuje z samorządami w zakresie określenia sposobu prowadzenia placówek po reformie. Stanowiska dyrektorów w szkołach podstawowych zgodnie z projektem nowelizacji ustawy mają zachować dotychczasowi dyrektorzy tych szkół. Los dyrektorów gimnazjów, mających bogate doświadczenie w pracy z młodzieżą i zajmowaniu się jej problemami pozostaje nieokreślony.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Dlaczego zgodnie z zasadami równości i transparentności likwidacja gimnazjów i zmiany w szkole podstawowej nie wiążą się z zobowiązaniem organów prowadzących szkoły do ogłoszenia konkursów na dyrektorów szkół podstawowych?
2. Czy nauczycielom gimnazjów zagwarantowane zostaną miejsca pracy? Jeśli odpowiedź jest twierdząca – gdzie i na jakich zasadach?
3. Czy Ministerstwo planuje wydać dyspozycje dla samorządów co do przyszłego wykorzystania infrastruktury gimnazjów?

Z wyrazami szacunku,

Kamila Gasiuk-Pihowicz

 

Odpowiedź: 

Odpowiedź na interpelację nr 9133

Spotkanie władz gmin i powiatów w sprawie „Dekretu Sasina”

4 lutego 2017 r. odbyło się spotkanie władz gmin i powiatów w sprawie „Dekretu Sasina” o m.st Warszawa w Pałacu Kultury i Nauki. Włodarze naszych lokalnych społeczności są zdegustowani działaniem #PiS.

Europejska Karta Samorządu Lokalnego, w przypadku zmian administracyjnych gmin gwarantuje mieszkańcom wyrażenie swojej woli. W tym wypadku nie została zachowana żadna forma konsultacji. Dlatego podpisaliśmy w sobotę apel do premier Beaty Szydło oraz marszałków Sejmu i Senatu o wycofanie się z prac nad projektem ustawy metropolitalnej autorstwa PiS.

W spotkaniu udział wzięli również m.in. posłowie Kornelia Wróblewska, Zbigniew Gryglas, Członek Zarządu Nowoczesnej na Mazowszu Piotr Kandyba, Joanna Staniszkis, Bartosz Kijek.

Debata Edukacyjna Nowoczesnej – „NIE dla chaosu w szkole”.

30 stycznia 2017 r. w Pruszków odbyła się debata edukacyjna Nowoczesna „NIE dla chaosu w szkole”. Bardzo dziękuję posłance Katarzynie Lubnauer oraz ekspertowi ds. edukacji Dominikowi Linowskiemu za współprowadzenie spotkania i omówienie dotychczasowych działań .N dotyczących reformy edukacji, a także skutków jej wprowadzenia przez PiS.

Dziękuję wszystkim mieszkańcom za obecność i aktywny udział w debacie.

Debata Nowoczesnej – Czy bezpieczeństwo powinno być polem sporu politycznego?

Czy bezpieczeństwo powinno być polem sporu politycznego ? – na to pytanie miała odpowiedzieć debata, zorganizowana przez koło legionowskie partii Nowoczesna, która odbyła się dnia 23 stycznia 2017 roku w legionowskiej „Poczytalni”.


W debacie udział wzięli Gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych i doradca ministra obrony narodowej, Andrzej Kiński redaktor naczelny miesięcznika Wojsko i Technika oraz prowadzący – Robert Sawicki, ekspert .Nowoczesnej. 

Najważniejsze wnioski z debaty:

– Rosja w najbliższym czasie raczej nie zagrozi nam militarnie. Nie zwalnia nas to jednak z kwestii monitorowania sytuacji przestępstw cybernetycznych czy prób osłabiania nas gospodarczo bądź politycznie.
– największym zagrożeniem dla Polskiego bezpieczeństwa jest nie tyle Rosja, co nieodpowiedzialne i prowokacyjne wypowiedzi polskich polityków;
– żaden szanujący się żołnierz nie może wykonywać rozkazów polityków. Oficerowie są odpowiedzialni za to by nigdy więcej Wojsko Polskie nie było wyprowadzone na ulicę i użyte przeciwko obywatelom, Polakom;
– potrzebna nam nowocześnie wyposażona armia abyśmy nie stali się militarnym szrotem Europy.

Spotkanie z posłami Nowoczesnej na warszawskiej Ochocie

17 stycznia odbyło się spotkanie zorganizowane przez koło Nowoczesna Ochota z mieszkańcami dzielnicy i posłami Nowoczesnej: Kamilą Gasiuk-Pihowicz, Martą Golbik, Jerzym Meysztowiczem i Mirosławem Suchoniem.

W trakcie spotkania posłowie przedstawili aktualną sytuację polityczną, a następnie rozmawiali z przybyłymi gośćmi.

, odpowiadając na pytania, nie zawsze łatwe, jak Nowoczesna widzi przyszłość Polski, jakie są szanse i zagrożenia w najbliższych tygodniach i miesiącach. Specjalnie na spotkanie przybyli również sympatycy z Ostrowca Świętokrzyskiego, co świadczy o potrzebie bezpośrednich spotkań w terenie. Bardzo serdecznie dziękujemy mieszkańcom Ochoty i nie tylko, za tak liczny udział w spotkaniu.

Pomóż Arturkowi – weź udział w licytacji ogromnej świątecznej bombki

Święta to taki czas, kiedy powinniśmy być dla drugiego człowieka.

Wspólnie możemy pomóc Arturkowi i zdobyć środki na pionizator. Gorąco zachęcam do udostępnienia tego video oraz do charytatywnej licytacji pomalowanej przez nas ogromnej świątecznej bombki 🙂

http://allegro.pl/show_item.php?item=6655907456

Wpłat poza aukcją można dokonać na stronie http://fundacjaprmp.org.pl/ lub bezpośrednio wpłacając środki na konto fundacji z dopiskiem Artur: 69 1140 2017 0000 4702 1296 3116